کودک و نوجوان
1398/12/19 11:18

چه عواملی منجر به سینه پهلو کردن کودک می شوند؟

سینه پهلو در اثر انواع میکروبها (ویروسها، باکتریها، قارچها و انگلها) ممکن است ایجاد شود. اما بیشتر موارد در اثر عفونت ویروسی ایجاد میشوند از جمله آدنوویروسها، رینوویروسها، ویروس آنفلوانزا، ویروس سین سیشیال تنفسی و ویروس پارا آنفلوانزا (که میتواند منجر به خروسک شود).  

اغلب سینه پهلو پس از درگیری دستگاه تنفسی فوقانی به عفونت شروع میشود (عفونت حلق و بینی) و علائم آن پس از دو یا سه روز پس از سرما خوردگی یا گلودرد، آغاز می گردد. سپس بیماری به ریه ها میرود. گلبولهای سفید، مایعات و ذرات در فضاهای خالی ریه ها که با هوا باید پر شوند، جمع می شوند و مسیرهای عبور هوا را مسدود می کنند در نتیجه ریه سخت تر باید تلاش کند تا کار خود را انجام بدهد.  

کودکانی که در اثر عفونت باکتری دچار سینه پهلو میشوند، معمولا نسبتا سریع بیمار شده و با تب بالای ناگهانی و تنفس خیلی تند، علائمشان شروع می شود.  

کودکانی که در اثر عفونت ویروسی دچار سینه پهلو میشوند احتمالا علائمشان تدریجی تر بوده و شدت کمتری دارد اگ رچه خس خس در آنها شایع تر است.  

برخی علائم میتواند سر نخهایی از عامل عفونی به شما بدهد مثلا:  

• در کودکان بزرگتر و نوجوانان، سینه پهلوی ناشی از مایکوپلاسما (Mycoplasma ) بسیار شایع است. این عفونت باعث گلودرد، سردرد و تحریکات پوستی اضافه بر علائم معمول سینه پهلو میشود.  
• در شیرخواران سینه پهلوی ناشی از کلامیدیا میتواند منجر به ورم ملتحمه (ورم کردن پلکها) و بیماری خفیف بدون تب، شود.  
• هنگامی که سینه پهلو در اثر سیاه سرفه (whooping cough) ایجاد شده باشد، ممکن است کودک حمله های سرفه ای طولانی، کبودی ناشی از کمبود اکسیژن یا ایجاد صدای معروف سیاه سرفه در هنگام نفس کشیدن را تجربه کند.  
طول مدت زمان بین قرار گیری در معرض میکروب و زمان شروع بیماری، متغیر است و بستگی به عامل به وجود آورنده آن دارد مثلا در مورد ویروس سین سیشال تنفسی 4 تا 6 روز طول میکشد اما در آنفلوانزا تنها 18 تا 72 ساعت زمان میبرد.  

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :