کودک و نوجوان
1398/07/08 15:22

‌آموزش از پوشک گرفتن کودک

ابتدا بهتر است طی یک ارزیابی یک هفته ای وضعیت فرزندتان و زمان تقریبی نیاز به دفع ادرار را به دست بیاورید و توضیحی اجمالی درباره ادرار و مدفوع و لزوم دفع آن در محلی به نام توالت را به کودکتان آموزش دهید 
و به او بگوئید در صورت بیان کلامی دستشویی داشتن قبل از دفع و رفتن به توالت او را با یک جایزه مادی مثل بستنی لواشک بهداشتی و ... یا دادن امتیاز و گرفتن یک اسباب بازی مورد علاقه اش مثلاً با هر ده امتیاز تشویق می کنید. (در ابتدا بهتر است جوایز مادی و بدون فاصله باشد و کم کم از روش اقتصاد ژتونی(امتیاز دهی) استفاده کنید.
البته اگر نگفت و خود را کثیف کرد او را تنبیه نکنید (شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او یادآور شوید) و لباس های راحتی و البته کهنه او را استفاده کنید.
که اگر کثیف شد خیلی ناراحت و عصبانی نشوید. محیط توالت را برای فرزندتان با وسایل رنگی دلچسب کنید و از لگن مناسب تکیه دار استفاده کنید که بهتر است به انتخاب خود فرزندتان خریداری شود. اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند.
 اما ده دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید تا همچنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی بعد دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد. مایعات کودک را کم نکنید اتفاقاً بهتر است کودکتان به صورت طبیعی و شرایط روزمره با آموزش کنترل ادرار مواجهه شود و البته ممکن است با کم شدن مایعات دچار یبوست شده و شرایط آموزش را برای شما سخت تر و برای ایشان بغرنج تر کند و نسبت به توالت رفتن و لگن پلاستیکی بیزار کند. مدام از او نپرسید که در چه حالی است آیا جیش دارد نکنه خودت را خیس کنی باید بگویی دستشویی داری و ... بلکه فقط به او دوستانه بگویید که بزرگ شده و می خواهید برایش یک توالت پلاستیکی زیبا به عنوان جایزه بخرید تا مانند بزرگ ترها روی آن بنشیند و توالت کند. 

با ترفندهایی که اغلب والدین بلد هستند، طوری رفتار کنید که گویا یک واقعه مهم تاریخی قرار است اتفاق بیفتد خوشحالی کنید و با شادی همراه کودک به خرید یک توالت بروید. پوشک ها را با کمک کودک جمع کنید و بگویید از این به بعد فقط شب ها و موقع خواب از آنها استفاده می کنید.

 در حضور دیگران به خصوص مادربزرگ و پدربزرگ ها که برای بچه ها عزیز و مهم اند، بگویید: «دختر یا پسرمون بزرگ شده و دیگه پوشک نداره و خودش می ره دستشویی». جایزه و تشویق بعد از هر بار دفع در توالت فراموش نشود. اگر کودک ببیند بعد از دستشویی سیفون می زنید و دست هایتان را با صابون می شویید و خشک می کنید، این کار را یاد می گیرد و این اصل بهداشتی مهم در او نهادینه می شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :