تناسب اندام و سلامتی
1397/12/22 11:22

کنترل بارداری و سلامت جنسی

هیچ قانون محکم و غیرقابل تغییری در مورد این که پس از زایمان همسران چه زمانی می توانند رابطه جنسی داشته باشند وجود ندارد؛ تنها حدود یک سوم زنان در ۴۰ روز اول پس از زایمان آمیزش دارند و حدود ۴۰ درصد از مادرانی که در فاصله 12 هفته اول پس از زایمان آمیزش داشته اند، احساس درد یا ناراحتی داشته اند. پارگی های خفیف و جزیی واژن 3 ظرف هفته اول پس از زایمان بهبود می یابند. از آنجا که اگر آمیزش پیش از ۳ هفته پس از زایمان انجام گیرد، احتمال عفونت وجود دارد توصیه ما این است که در این فاصله آمیزش نداشته باشید. شیردهی ممکن است باعث کمی خشکی واژن شود چرا که در زمان شیردهی سطح استروژن پایین است. بسیاری از همسران خسته تر از این هستند که آمیزش داشته باشند چرا که فرزند تازه وارد نیازهای زیادی دارد و برنامه زندگی والدین را دستخوش تغییرات مداوم می کند، ولی مهمترین ملاحظه برای معمولا قاعدگی ۶ تا ۸ هفته پس از پایان شیردهی آغاز می شود ولی ممکن است تا ۴ هفته پس از زایمان حتی در مادرانی که شیر می دهند، شروع شود. تغذیه انحصاری با شیر مادر تا سن شش ماهگی کودک (در صورتی که عادت ماهانه آغاز نشده باشد، مادر به جز شیر خود از هیچ شیر دیگری برای تغذیه کودک خود استفاده نکند و شب ها برای شیر دادن از خواب بیدار شود) می تواند روش مطمئنی برای فاصله گذاری بین بارداری ها باشد. بدیهی است در صورت عدم رعایت هر کدام از موارد فوق، شیردهی روش قابل اعتماد و مناسبی برای فاصله گذاری نخواهد بود.

با توجه به اینکه حداقل فاصله مناسب بین دو بارداری سه سال بوده و نیز بارداری در دوران شیردهی می تواند فرایند شیردهی را مختل کند، تاکید می شود که در صورت عدم رعایت شرایط تغذیه انحصاری با شیر مادر در کمتر از شش ماهگی کودک و یا پس از سن شش ماهگی (در صورت تغذیه انحصاری با شیر مادر و رعایت شرایط گفته شده تا شش ماهگی) بهتر است از یکی از روش های فاصله گذاری استفاده شود.

استفاده از کاندوم، IUD ، روش های تزریقی منحصرا پروژسترونی و قرص های منحصرا پروژسترونی (تا شش ماهگی) می توانند روش های مناسبی در دوران شیر دهی به شمار بیایند.

با توجه به اینکه قرص ها و آمپول های ترکیبی فاصله گذاری بین بارداری ها دارای استروژن و پروژسترون) می توانند بر حجم و کیفیت شیر مادر تاثیر بگذارند، استفاده از آن ها در دوران شیردهی دارای منع مصرف نسبی است و بنابر این پیشنهاد می گردد تا آنجا که امکان دارد مورد استفاده قرار نگیرد.

در ارتباط با قرص های منحصرا پروژسترونی (قرص های دوران شیردهی)، تاکید بر این نکته ضروری است که استفاده از این قرص ها تا شش ماهگی کودک و تا زمانی که کودک با شیر مادر تغذیه می شود، مجاز خواهد بود.

به هر ترتیب دریافت مشاوره فاصله گذاری بین باردای ها پس از تولد کودک، امکان تصمیم گیری بهینه برای انتخاب بهترین روش فاصله گذاری را برای گیرنده خدمت امکان پذیر خواهد ساخت.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
ضرورت آموزش جنسی به کودکان , آموزش جنسی به کودکان , سوءاستفاده ی جنسی در کودکان , آزار و اذیت جنسی کودکان , آموزش مسایل جنسی به کودکان , اختلال روانی در فعالیت جنسی با کودکان , تربیت جنسی کودکان , تقویت قوای جنسی , خواص جنسینگ , جنسینگ , کاهش میل جنسی , آموزش مسائل جنسی , ماساژهای محرک جنسی , ماساژ های محرک جنسی , ماساژ محرک جنسی , هورمون های جنسی , ترشح هورمون های جنسی , دوران بارداری , مراقبت های دوران بارداری , مصرف جوانه های خام در دوران بارداری , حالت تهوع دوران بارداری , مصرف سیب در دوران بارداری , رنگ کردن مو در دوران بارداری , مضرات رنگ کردن مو در دوران بارداری , مولتی ویتامین های مورد نیاز در بارداری , مسمومیت بارداری , بارداری  , سنگ کلیه در دوران بارداری , عفونت بارداری , غذاهای لبنی در بارداری , بارداری , اقدامات لازم قبل از بارداری , بارداری , موادغذایی مورد نیاز در بارداری , قرص های ضد بارداری , حالت های مادر در دوران بارداری , دوره بارداری , کدام یک از دردهای بارداری را باید جدی گرفت؟  , تشخیص بارداری از روی نبض  , تشخیص بارداری , سونوگرافی قبل از بارداری  , چند سونوگرافی در طول بارداری لازم است که انجام شود؟  , فشار خون پایین در دوران بارداری  , ایجاد لک بارداری , عدم ایجاد لک بارداری , درمان خانگی ترک شکم در بارداری  , ترک شکم در بارداری , بیماری صبحگاهی بارداری  , ⁣بارداری بعد از سقط جنین بعد از چند وقت امکان پذیر است؟  , علت بارداری خارج از رحم چیست؟  , نکاتی در مورد رنگ کردن مو در بارداری  , رنگ کردن مو در بارداری  , رنگ کردن مو در بارداری  , درد و گرفتگی پا دوران بارداری  , کنترل بارداری ,